Apie konkursą

Konkurso "Skaitmeninis knygnešys" tikslas - atrasti originalius, inovatyvius, pažangius ir reikšmingus Lietuvoje sukurtus skaitmeninio turinio sprendimus, kurie įgyja teisę vadintis Lietuvos „skaitmeniniais knygnešiais“ ir yra nominuojami atstovauti Lietuvai Jungtinių Tautų globojamame konkurse „Pasaulio viršūnių apdovanojimai“ (angl. World Summit Awards, WSA).
Konkurse dalyvauja įvairūs skaitmeninio turinio sprendimai: interneto svetainės, mobiliosios programėlės, dėvimiesiems prietaisams (pvz. išmaniesiems laikrodžiams) skirtos aplikacijos, SMS paremti sprendimai, įvairioms žaidimų konsolėms skirti skaitmeniniai žaidimai ir pan.
Konkurse „Skaitmeninis knygnešys“ Lietuvos skaitmeninių sprendimų kūrėjai varžosi aštuoniose kategorijose, atitinkančiose pasaulinio WSA konkurso kategorijas:

Lietuvos atranką laimėję sprendimai - po vieną sprendimą kiekvienoje kategorijoje - tampa Lietuvos "skaitmeniniais knygnešiais", yra apdovanojami šį statusą patvirtinančiais simboliniais prizais ir įgyja teisę savo sprendime naudoti ženklą "WSA Winner Lithuania".

Jie atstovaus Lietuvai pasauliniame konkurse "World Summit Awards 2022", skirtame atrasti ir viešinti prasmingas, visuomenei naudą ir pokytį kuriančias skaitmenines inovacijas. Šio konkurso laimėjimo atveju, sprendimų kūrėjai bus įtraukti į pasaulinį WSA laimėtojų tinklą ir kviečiami dalyvauti 2023 m. pavasarį vyksiančiame Pasauliniame WSA kongrese - geriausių pasaulyje prasmingų  skaitmeninių inovacijų kūrėjams skirtame renginyje. Čia laimėtojai turės galimybę pristatyti sprendimus Pasaulinei žiuri, dalyvauti mokymuose, dalijimosi patirtimi dirbtuvėse, užmegzti naujus ryšius su kūrėjais ir ekspertais iš viso pasaulio.
 
Konkurso „Skaitmeninis knygnešys“ metu taip pat apdovanojamas "Geriausias sprendimas Lietuvai" - sprendimas, kuris itin svarbus ir reikšmingas Lietuvos kontekste, ir "Metų startuolis" - sprendimas, kuriame konkurso komisija mato didžiausią augimo potencialą ir kurio kūrėjams bus įsteigtas specialus 3000 Eur piniginis prizas.
 
Konkursą "Skaitmeninis knygnešys" organizuoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK, http://ivpk.lrv.lt) kartu su partneriais.
 
Lietuvių sukurti skaitmeninio turinio sprendimai, kurie tapo ankstesnių metų pasaulinių „World Summit Awards“ konkursų nugalėtojais:
 
WSA 2021 - net du laimėtojai iš Lietuvos: Angis (UAB „Visma“), nemokama, lietuviška, paaugliams patraukli ir įtraukianti programavimo platforma, kurioje galima programuoti viena populiariausių programavimo kalbų pasaulyje „Python“ ir ManoSeimas.lt“ (VŠĮ „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS)), svetainė, kurioje naudojama didžiųjų duomenų analizė padeda greitai ir paprastai sužinoti, kiek atskaitingi yra parlamentarai, kaip priiminėjami sprendimai Seime ir kas juose dalyvauja, kurie tapo ir absoliučiais nugalėtojais Valdžios ir piliečių įtraukimo kategorijoje.
 
WSA 2020 - „Skrydis per Atlantą“ (Vytauto Didžiojo karo muziejus bei Kauno technologijų universitetas), žaidimas, interaktyvia ir šiuolaikiška forma supažindinantis su legendiniu Stepono Dariaus ir Stasio Girėno 1933 m. skrydžiu (kategorija „Kultūra ir turizmas“).
 
WSA 2019 – net du laimėtojai iš Lietuvos: ChestEye CAD („Oxipit“), sprendimas, skirtas automatizuotam rentgenogramų aprašymui naudojant giliojo mokymosi neuroninius tinklus (kategorija „Sveikata ir gerovė“), ir BitDegree („BitDegree“), internetinė mokymosi platforma, apjungianti mokymosi proceso sužaidybinimą, ekonomines paskatas, blockchain paremtą pasiekimų skaidrumo sistemą ir darbdavių įsitraukimą į naujų profesionalų rengimą (kategorija „Mokymasis ir švietimas“), kurie tapo absoliučiais nugalėtojais Mokymosi ir švietimo kategorijoje.

WSA 2018 - net du laimėtojai: Pulsetip ("Pulsetip), įrankis, skirtas išmaniai, lengvai ir patogiai užtikrinti darbuotojų grįžtamąjį ryšį, palengvinti vidinę komunikaciją, didinti informuotumą (kategorija "Verslas ir komercija") ir Kompiuteriukai vaikams (Kompiuteriukų paramos fondas) - didžiausia nevyriausybinė IT edukacinė kampanija Lietuvoje, siekant didnti Lietuvos vaikų kompiuterinį raštingumą ir kūrybiškumą (kategorija "Mokymasis ir švietimas").

WSA 2016 - sprendimas „Interactio.io“ (https://interactio.io), skirtas sinchroniniam vertimui panaudojant renginio dalyvių mobiliuosius telefonus ir padedantis tarptautinius renginius organizuoti išmaniai ir gerokai mažesnėmis sąnaudomis (kategorijoje „Verslas ir komercija“).

WSA 2015 – originalia žinių įsisavinimo metodika paremtas kalbų mokymosi sprendimas „Bliu Bliu“ (Bliu Bliu, bliubliu.com) (kategorijoje „E. mokymasis ir mokslas“) ir lietuviškieji „Verslo vartai“ (VšĮ „Versli Lietuva“), leidžiantys įvairias verslui reikalingas paslaugas patogiai ir greitai gauti internetu (kategorijoje „E. valdžia ir atviri duomenys“).

WSA 2013 – sprendimas „Aqua Linqua: Matyk, ką girdi“ (Rūtos Mickienės projektas, aqualingua.org), skirtas kurti unikalius skaitmeninius paveikslus, kuriuose susijungia individualus žmogaus balsas, vanduo ir fotografija (kategorijoje „E. pramogos ir gyvenimo būdas“).

WSA-Mobile 2012„OzBook“ (Eglės Urbonavičiūtės ir Justo Kregždės projektas), magiška skaitmeninė knyga "Ozo šalies burtinink" pasakos motyvais, papuošta 60 animuotų iliustracijų, lydimų muzikos ir garsų (kategorijoje „M. pramogos ir gyvenimo būdas“).