Žiniasklaidos skaidrumo įrankis STIRNA.info | Skaitmeninis knygnešys

Žiniasklaidos skaidrumo įrankis STIRNA.info

Sprendimo kūrėjas: „Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS)
Kategorija: Valdžia ir piliečių įsitraukimas


Kur galima rasti sprendimą: https://www.stirna.info/

Kodėl?

Iniciatyva www.stirna.info siekama įnešti daugiau skaidrumo, atveriant bei viešinant informaciją apie žiniasklaidos priemonių savininkus bei tai, kaip ir kam viešojo sektoriaus institucijos leidžia viešinimui ir informavimui skirtas viešąsias lėšas. 2021 m. rugpjūtį pasitikėjimas žiniasklaidos priemonėmis Lietuvoje pasiekė žemiausią visų laikų lygį. Vos 30 proc. gyventojų teigė pasitikintys žiniasklaida. Lietuvos korupcijos žemėlapio duomenimis (2021 m.), 7 iš 10 įmonių vadovų teigė, jog žiniasklaidos priemonės viešina nepakankamai informacijos apie savo finansinius šaltinius, jų kilmę. Tai ypač svarbu žinant, jog kasmet viešojo sektoriaus institucijos išleidžia apie 34 mln. eurų viešinimo ir informavimo paslaugoms (Viešųjų pirkimų tarnybos duomenys). Taip pat, TILS duomenimis, pernai bent 43 politikai ir jų sutuoktiniai valdė 83 žiniasklaidos priemones.

Sprendimo technologinis pagrindas:

Kaip?

STIRNA.info suteikia galimybę greitai ir paprastai sužinoti, kam priklauso bet kuri Lietuvoje veikianti žiniasklaidos priemonė, analizuoti žiniasklaidos ryšius su buvusiais bei šiuo metu pareigas einančiais politikais ir jų sutuoktiniais. Svetainėje prieinama informacija apie jų ryšius su politinėmis partijomis, einamas pareigas, rinkimus, kuriuose jie kandidatavo. Duomenys apie žiniasklaidos priemones, kurias galima rasti svetainėje siekia 1996 metus ir yra atnaujinami kasmet.

Nuo 2021 m. kovo mėnesio www.stirna.info taip pat galima rasti informaciją apie viešinimo bei informavimo pirkimus, kurias viešojo sektoriaus institucijos vykdė 2010-2021 metais. Kiekvienų metų informaciją galima lyginti pasinaudojant interaktyviais grafikais, analizuoti duomenis pagal juridinį statusą, pasirenkant individualią instituciją ar naudojant kitus kriterijus. Svetainėje taip pat prieinama informacija apie viešinimo ir informavimo paslaugų pirkimus, kuriuos laimėjo įmonės, turinčios sąsajų su politikais arba jų sutuoktiniais. Tai kol kas yra vienintelis toks duomenų šaltinis Lietuvoje. Visa svetainėje prieinama informaciją taip pat pateikiama ir atvirų duomenų formatu ir gali būti parsisiunčiama.

Kuo išskirtinis?

S.T.I.R.N.A tai žodžių „spauda“, „televizija“, „internetas“, „radijas“ ir „naujienų agentūros“ akronimas. Tai yra vienintelis toks žiniasklaidos įrankis Lietuvoje, kuris leidžia paprastai ir patogiai, atvirų duomenų formatu pasiekti informaciją apie žiniasklaidos priemonių savininkus, palyginti viešinimo ir informavimo leidžiamas lėšas viešajame sektoriuje. Duomenys pateikti www.stirna.info suteikia galimybę tiek žurnalistams bei sprendimų priėmėjams, tiek besidomintiems gyventojams, rinkėjams geriau apčiuopti galimas rizikas, susijusias su žiniasklaidos skaidrumu, galima politikų įtaka žiniasklaidai. STIRNA.info skelbiami duomenys leido ir TILS labiau pamatuotai kalbėti apie šiuos iššūkius ir skatinti pokyčius sektoriuje.

TILS pradėjus įgyvendinti šią iniciatyvą, dalis svetainėje prieinamų duomenų buvo prieinami tik popieriniu formatu, tad ši iniciatyva taip pat paskatino pokalbį apie tokių duomenų atvirumą bei prieinamumą.

1 2 3 4 5   Įvertinimas
*Norėdami balsuoti per Facebook prieigą
*Jūs jau balsavote už šį projektą